Share

Cześć .

Dziś czas na 10 pomysłów, w formie kroków, jak możesz wykorzystać kryzys, aby zbudować swój nowy biznes lub rozwinąć nowy model biznesowy w obecnej.

Uważaj teraz.
To dokładnie ten sam proces, którego używam.
To dokładnie ten sam model, który polecam swoim przyjaciołom i rodzinie.

Witaj w mojej rodzinie.
Zaczynamy?

1. Przypomnij, kim jest Twój idealny klient.
Z kim chcesz pracować, komu chcesz pomagać? Określ taką grupę docelową. Jeżeli ją masz to świetnie. Zastanów się, z jakim problemem teraz ta osoba walczy. UWAGA: Teraz każdy ma problem i te problemy stają się bardzo widoczne. Biznes to rozwiązywanie problemów.

Przykład: Dyrektor marketingu w firmie zatrudniającej ponad 50 osób. Firma 100% polska. Ma teraz problem, bo klienci nie są zainteresowani tak mocno jego usługami, co buduje u niego lekki strach "a co jak mnie zwolnią", bo nie dowiozę rezultatu dla mojej firmy.


2. Przygotuj listę propozycji (5-10).
Załóż, jaki jest problem i zabaw się w osobę, która ten problem rozwiąże. Zobacz np. sekcję bonusową w tym mailu. Miej tę listę przy sobie.

Przykład: 1. Wspólne webinary z influencerami - ja załatwię influencerów i zrobię platformę. 2. Akcja - Dowozimy do domy - z pięknym video pokazującym, jak proces dowożenia i pakowania jest bezpieczny, etc. etc. etc.


3. Zagadaj w skali mikro.
Znajdź tych ludzi w Social Media lub w innym miejscu. Nie ma ich w Social Media? To zmień idealnego klienta z punktu 1. Po co się męczysz z klientami, do których nie możesz, skoro miliony ludzi są w Social Media. Odezwij się, nawiązując do tego, co pisze ta osoba.

Przykład: Mirek, czytałem Twój email z 10 poradami. Mega towar. Słyszałem, że planujesz uruchomić swój portal globalnie. O jakich krajach myślisz w pierwszej kolejności? (Zauważ, że nie pisze tu nic o sobie - ludzi nie interesuje, to kim ja jestem, ale jakie ON SAM/SAMA mają problemy).


4. Pytaj, pytaj, pytaj, aż usłyszysz prawdziwy problem.

Jeżeli złapiesz rozmowę, to pytaj, słuchaj. Jeżeli możesz, to przeskocz na telefon. Szukaj prawdziwego problemu. Nie nachalnie, ale jak podczas normalnej rozmowy z normalnym człowiekiem.

Przykład: Mirek, co najbardziej Cię wkurza w obecnym kryzysie? Jak myślisz, ile on potrwa?


5. Skonfrontuj swoje pomysły.
Czas wyciągnąć karty z rękawa. Jeżeil pojawiły się prawdziwe problemy, to masz już gotową listę rzeczy, które mogą być fundamentem Twojego biznesu. Wyciągnij je jak magik z kapelusza. Jeżeli nie trafiłeś z problemem, to słucha i powiedz, że masz pomysł, jak rozwiązać jego problem i wróć na chwilę do punktu 2

Przykład: Mirek - mam pomysł, jak mogę Ci w tym pomóc. Wrócę do Ciebie za godzinę, tylko coś sprawdzę. (następnie przedstawiasz pomysły i patrzysz który najlepiej zarezonował).


6. Zaproponuj okres próbny.
a) Jeżeli masz odwagę, to zaproponuj, że rozwiążesz dany problem za $$ z góry.
b) Jeżeli nie masz, to powiedz to: "Zrobię to za Ciebie, niczym się nie martwisz, nie zabieram Twoje czasu. Jeżeli natomiast uznasz, że moja praca jest dobra, to zapłacisz mi 5000 PLN na koniec miesiąca. Uwaga. Zarobię Ci dużo więcej".
c) Jeżeli jesteś przedsiebiorcą: "... dzielimy się zyskiem. Oto jak możemy to zrobić".
d) Jeżeli jesteś kozakiem, to rozwiąż problem po cichu i pokaż rozwiązanie. Efekt WOW murowany.

Przykład c: Kasiu widzę, że masz problem z dostawą pieczywa do swoich klientów. Zobacz: zbudowałem dla Ciebie cały system, od odbioru pieczywa, przez dowóz, aż po kwestie marketingu. Nagrywamy cały proces LIVE, aby klienci mieli pewność, że nie ma nigdzie dostępu do wirusa. (P.S. ten pomysł podesłał mi Dawid na jednej z moich grup)


7. Zrób najlepszą możliwą robotę.
DO THE JOB. Przedsiębiorca pamięta o starej zasadzie "czyny nie słowa". Zrób robotę. Zrób efekt WOW. Wiesz jak dużo osób (podczas kryzysu) dostarcza efekt WOW? Mało. To jest najlepsza opcja dla Ciebie.

Przykład: Kasiu, zobacz mamy Twoje logo w systemie LIVE, w ten sposób Twoi klienci zbudują mega połączenie o Twojej marce. Zobacz, Twoi klienci dzielą się online informacją o Twoich bułeczkach.


8. Bądź w stałym kontakcie.
Rób podsumowania. Zrobiłem X, oto wynik. Zrobiłem Y, oto wynik. Tak mało osób dobrze komunikuje swoją pracę.

Przykład: Możesz wysyłać podsumowanie np. raz w tygodniu. Chociaż w czasie kryzysu lepiej to robić częściej. Proste podsumowanie jest super, ale też odpytanie o inne aspekty (jak samopoczucie dzisiaj).


9. Nie bój się poprosić o pieniądze.
Jeżeli rozwiązujesz problem, nie bój się prosić o pieniądze. Pamiętaj o opcjach.
a) Płatność z góry (czasami trudna w czasie kryzysu, ale osiągalna)
b) Płatność po wykonanej pracy.
c) Udział w zyskach.

Sugestia: Myśl jak druga strona może zarobić więcej dzięki Twojej pracy. Ta opcja jest najłatwiejsza w monetyzacji. Twój idealny klient tego nie potrzebuje? Wróć do punktu 1.


10. Poproś daną osobę o rekomendację.
Praca trwa? Super. Poproś o rekomendacje tak szybko, jak pojawiają się pierwsze rekomendacje. W niektórych sytuacjach możesz dodatkowo podzielić się zyskiem z osobą polecającą. W ten sposób zbudujesz dodatkowo jeszcze większą relację z Twoim klientem.

Przykład: Marku, jak oceniasz pracę do tej pory? ... Dzięki wielkie. Co mogę zrobić, abyś polecił moje usługi 5 swoim znajomym?


BONUS 1:
Zbuduj dedykowaną grupę na Facebook (lub inne medium) dla swoich idealnych klientów i zaproś ich tam. Zobaczysz, jak dużo pojawi się obaw, problemów, które możesz spokojnie spróbować rozwiązać.

BONUS 2:
Ćwicz swoja kreatywność. To genialna idea, którą poznałem od Jamesa Altuchera. Na górze kartki napisz problem i wypisz 10-20 rozwiązań tego problemu. Przy pierwszych 5-7 będzie łatwo. Od 8 do 20 Twój mózg będzie płakał - ale o to chodzi - kreatywność to umiejętność, którą można zbudować.

BONUS 3:
Przygotuj tego typu listę dla swoich klientów lub dla swojej społeczności. Jeżeli działasz np. w branży IT i Twój klient to osoba wykorzystująca technologię X - "10 sposobów, jak rozwijać swoją wiedzę o X w czasie kryzysu, aby wyjść z niego obronną ręką:. Jeżeli działasz z fryzjerami - "10 sposobów, jak rozwijać swój salon fryzjerski w czasie kryzysu". KREATYWNOŚĆ wymagana.

BONUS 4:
Wykorzystaj ten czas na budowę własnej marki lub marki własnej firmy z blogiem lub vlogiem. Pozwoli Ci to łatwiej wdrożyć nowy model biznesowy. Rozważ dołączenie do Szkoły Bloga. Jutro zamykamy zapisy. 100% przychodu wspiera hospicja dla dzieci i akcję SiePomaga.


Mirek Burnejko
CEO w Akademia

P.S. Możesz przesłać tego maila do swoich znajomych.
P.S. Możesz skopiować treść tego maila i podzielić się nim w Social Media. Nie musisz nawet pisać, że ja jestem autorem. Jeżeli widzisz tu wartość, to pomóż też swoim bliskim.
P.S. Możesz też podzielić się ze znajomymi informacjami o akcji ze Szkołą Bloga.

Email Marketing by ActiveCampaign